Bajkoterapia jest terapią poprzez zastosowanie bajek. Uczy, jak radzić sobie w trudnych chwilach z uczuciami.
Wiele dzieci ma trudności w mówieniu o swoich problemach (poczucie winy, wstyd). Bajki terapeutyczne umożliwiają dziecku bezpieczną konfrontację z problemem.
Uniwersalna rola bajek polega na wyzwalaniu emocji, a przede wszystkim na obniżaniu poziomu lęku u dzieci. Dzieci lubią się bać wtedy, gdy wiedzą, że za chwilę nastąpi przyjemne uczucie ulgi. Szczęśliwe rozwiązanie buduje pokłady optymizmu i nadzieję, że własne problemy również zostaną rozwiązane.
W odróżnieniu od zwykłych bajek i baśni, w bajkach terapeutycznych magia nie rozwiązuje problemów. Bohater opowiadania podejmuje trud i korzystając jedynie z pomocy lub porad przyjaciół odnosi sukces, radzi sobie z własnymi problemami. Ta różnica przekłada się na sytuacje realne, gdy dziecko nie oczekuje „magicznego wyjścia”,
ale rozumie, że to od niego zależy jak upora się z problemem.
Na warsztatach z Państwa dziećmi będziemy realizować bajki psychoedukacyjne.
Bajka psychoedukacyjna to taka, której celem jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka, czyli rozszerzenie możliwego repertuaru zachowań. Bohater bajki ma problem podobny do tego, który przeżywa dziecko; zdobywa ono doświadczenie poprzez bajkę, gdzie uczy się, jakie wzory zachowania należy zastosować, rozszerza swoją samoświadomość, co sprzyja uczeniu się zachowania w sytuacji trudnej. Bajki psychoedukacyjne mówią o emocjach, jakie wyzwalają konkretne sytuacje w taki sposób, by rozwijały świadomość emocjonalną, czyli rozpoznawanie
i nazywanie emocji, by sprzyjały rozumieniu ich wpływu, wywołujących je przyczyn i efektów w postaci doznawanych symptomów, uczyły optymizmu, rozwijały empatię, dawały wsparcie poprzez zwracanie uwagi, jak ważna jest przyjaźń i dobre relacje z innymi. Bajki psychoedukacyjne są głównie wsparciem dla procesu wychowania – można tu znaleźć opowiadania dla dziecka opieszałego, bałaganiarza, takiego, które nie chce sprzątać, nie chce iść spać. Mają też za zadanie uwrażliwiać dzieci na problemy innych.
Nie narzucamy dzieciom interpretacji. One same muszą bajkę zinterpretować i wówczas dla nich dopiero nabierze znaczenia osobistego, bo będzie ich własnym odkryciem.
Pomagamy dzieciom opracować (co nie znaczy wyjaśnić) sytuację, uzewnętrznić wyzwolone emocje, odnieść się do doświadczeń osobistych.
Projekt strony:
PAJ-COMP © 2011-2022
ul. Tadeusza Jasińskiego 19 (od ul. Stawowej)
05-270 Marki
Tel: 22 781 31 82
Mob: 502 369 289
email: wesolalokomotywa@wp.pl